Polityka zapobiegania przedostawaniu się zanieczyszczeń do systemów kanalizacyjnych | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Polityka zapobiegania przedostawaniu się zanieczyszczeń do systemów kanalizacyjnych

  1. Każda jednostka organizacyjna Uczelni, tj. Zespół, Katedra, Instytut jest odpowiedzialna za wytwarzane przez siebie odpady, ich zbieranie, gromadzenie, ewidencjonowanie i przekazanie do wydziałowego stanowiska zbierania odpadów. Osobą odpowiedzialną na poziomie jednostki jest wyznaczony przez Kierownika pełnomocnik
  2. Zbieranie i gromadzenie odpadów chemicznych odbywa się z zachowaniem zasad BHP i przepisów bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
  3. Szczególną troskę przykłada się do niewylewania odczynników chemicznych do kanalizacji.
  4. Odpady rozpuszczalników organicznych, rozpuszczalników organicznych zawierających chlorowcopochodne, olejów, roztworów nieorganicznych, roztworów zawierających metale ciężkie oraz inne substancje niebezpieczne gromadzone są selektywnie w odpowiednio oznaczonych pojemnikach i przekazywane do unieszkodliwienia. Każde opakowanie powyżej 5 l opatrzone jest wypełnioną etykietą samoprzylepną, dostępną w portierniach WChem A, WChem B oraz WChem C.
  5. Odpady zbiera się w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach (stanowiskach zbierania odpadów).
  6. Zbiórce podlegają także opakowania szklane i plastikowe po odczynnikach chemicznych. Opakowania takie traktuje się jak odpad niebezpieczny.
  7. Jednostki organizacyjne Wydziału podejmują działania mające na celu minimalizację ilości wytwarzanych odpadów.
  8. Wytwórca odpadów przekazuje je odpowiednio oznakowane w sposób umożliwiający identyfikację i w takiej postaci, która nie powoduje zagrożenia podczas przyjmowania i przechowywania w centralnym stanowisku zbierania odpadów i w późniejszym procesie utylizacji i eliminacji.
  9. Odpady z wydziałowego stanowiska zbierania są wywożone przez uprawnione przedsiębiorstwa celem unieszkodliwienia.
  10. Koszty unieszkodliwiania i eliminacji odpadów pokrywane są z budżetu centralnego Uczelni.

Zalecane rozwiązania techniczne:
Tabliczka nad zlewem w laboratorium: STOP! Nie wylewaj odpadów do zlewu

Jak zbierać płynne odpady wytworzone w Twoim laboratorium znajdziesz [tutaj].