Pracownia spektroskopowa | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Pracownia spektroskopowa

Spektrometr IR
Spektrometr UV-Vis

Pracownia Spektroskopowa wyposażona jest w dwa spektrometry.

Pierwszy z nich to spektrometr podczerwieni z transformacją Fouriera (FT-IR) Nicolet iS50 FTIR firmy Thermo Scientific z wbudowaną przystawką diamentową ATR oraz zintegrowany z mikroskopem Momentµm. Obecność wysokociśnieniowej przystawki ATR umożliwia szybki pomiar próbek stałych, granulatów i cieczy, natomiast integracja aparatu z mikroskopem daje możliwość zbierania widma z bardzo małej próbki, a użytkownik może określić pozycję oraz obszar próbki, z którego będzie ono zebrane. Całość jest zewnętrznie sterowana oprogramowaniem OMNIC, które umożliwia pełną kontrolę pomiarów oraz obróbkę danych z wyświetlaniem sygnału w czasie rzeczywistym.

Drugi to dwuwiązkowy spektrofotometr UV/Vis Perkin Elmer Lambda 365+. Wyposażony jest w zestaw trzech wymiennych przystawek umożliwiających pomiary w cieczy i w ciele stałym w zakresie 190-1100 nm. Pierwsza z nich pozwala na wykonanie podstawowych badań w roztworach. Druga przystawka posiadająca termomoduł umożliwia wykonywanie pomiarów w stałej kontrolowanej temperaturze, jak i warunkach zmian temperaturowych w zakresie od −55 do 110°C. Jest to niezwykle przydatne przy badaniach właściwości termochromowych, jak i katalitycznych. Ostatnia z nich posiada sferę całkującą, która jest wykorzystywana do badań ciała stałego, a próbę odniesienia dla pomiarów reflektancji stanowi BaSO4. W celu łatwiejszej analizy danych stosowana jest transformacja Kubelka-Munka, która daje również możliwość oszacowania przerwy energetycznej półprzewodników (band gap energy).

Zasady użytkowania

Samodzielny dostęp do spektrometrów mają pracownicy i doktoranci KChN, którzy przeszli wcześniej odpowiednie szkolenie. W innym przypadku przebywanie w pracowni możliwe jest tylko w obecności osoby upoważnionej.

Regulamin korzystania ze Spektrometru UV-Vis

Osoby zainteresowane przeprowadzeniem pomiarów proszone są o zgłaszanie się do osoby odpowiedzialnej za sprzęt:

dr hab. inż. Agnieszka Pladzyk, prof. PG
tel: +48 58 347 28 74
e-mail: agnieszka.pladzyk@pg.edu.pl