Przeterminowane materiały opatrunkowe | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Przeterminowane materiały opatrunkowe

Od 2021 w portierni Chemii A prowadzona jest bezustanna zbiórka przeterminowanych materiałów opatrunkowych. 

Przechowywane w apteczkach pierwszej pomocy materiały opatrunkowe po terminie przydatności do użycia powinny zostać zastąpione świeżymi. Możemy w łatwy sposób pomóc chronić nasze środowisko, pozostawiając przeterminowane, nieużywane środki opatrunkowe w portierni gmachu Starej Chemii (Chemia A, budynek 6). Stamtąd zostaną przekazane do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt Promyk.

Podstawowym materiałem (pomijając wytwarzany z ropy naftowej plastik, który stał się przebojem ludzkiej myśli technicznej w latach 50. XX w., stając się odtąd nieodłącznym naszym towarzyszem na dobre, a ostatnio nawet bardziej na złe) jest bawełna, z której wyroby słyną ogromnym apetytem na wodę, co obrazują poniższe dane:

Niektóre źródła podają, że aby wytworzyć 1 kg bawełny potrzeba 10 000 l wody, T-shirt 2500 l, a parę spodni 8000 l wody. Nawet jeśli te dane są przesadzone, jasne jest, że każdy z nas nosi na sobie codziennie odzież, do wyprodukowania której wykorzystano dużą cysternę tej życiodajnej cieczy. Światowe roczne zużycie wody na potrzeby przemysłu bawełnianego w 2010 roku wyniosło 233 mld m3, co daje 33 m3 na osobę.

Zgromadzenie Ogólne ONZ już w 1992 r. ustanowiło 22 marca Światowym Dniem Wody, mając na uwadze że przeszło miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody.