Zużyte baterie i akumulatory | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Zużyte baterie i akumulatory

Zbierając selektywnie baterie działamy proekologicznie: nie dopuszczamy, by atomy rzadkich pierwiastków (w tym metali ciężkich) uległy rozproszeniu i stały się trwałą trucizną środowiskową.

Od 2018 r. zbieramy je do zielonych kartonów na baterie, które są dostarczane i odbierane nieodpłatnie przez Organizację Odzysku REBA. Z uwagi na wszechobecność urządzeń elektronicznych, zasilanych bateriami powinny one stanowić uzupełnienie każdego zestawu pojemników do selektywnej zbiórki odpadów zarówno w gmachach głównego kampusu, jak i osiedla studenckiego, hotelu, ośrodka w Czarlinie, itd.

By LukaszKatlewa - Own work, CC BY-SA 4.0, Link; Przykład gniazda selektywnej zbiórki odpadów (WChem).

Najlepszymi lokalizacjami na umieszczenie kartoników na zużyte baterie są uczęszczane miejsca, takie jak np. okolice portierni w gmachach Kampusu Głównego czy Osiedla Studenckiego. Obecnie jest kilkadziesiąt takich lokalizacji, proszę o zgłaszanie potrzeb utworzenia kolejnych. Również w razie potrzeby udostępnienia – oczywiście nieodpłatnego – pustych kartonów, jak i odbioru napełnionych – proszę o kontakt.

Wiosną 2022 wysłaliśmy duży transport 21 kartonów, w których było przeszło 700 kg zużytych baterii i akumulatorów. Trafią one do przetworzenia do wyspecjalizowanego zakładu.