Zasady segregacji odpadów komunalnych | Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

Treść strony

Zasady segregacji odpadów komunalnych

Na Politechnice Gdańskiej dążymy do zmaksymalizowania stopnia segregacji odpadów, tak by być w zgodzie z przepisami prawa, ekologią, ekonomią i najnowszymi trendami, pokazując jednocześnie, że jesteśmy nowoczesną uczelnią.
 
Obecnie powinny być na korytarzach tylko zestawy (ŻADNYCH pojedynczych pojemników) w gniazdach po min. 5 pojemników – PAPIER – SZKŁO – BIODEGRADOWALNE – METAL I PLASTIK – RESZTKOWE (dodatkowo w niektórych miejscach zbierane są tusze i tonery, baterie, a także nakrętki na cele charytatywne).

Jednocześnie BARDZO ZALECANE jest likwidowanie pojedynczych pojemników w gabinetach - w nich generowane są odpady ZMIESZANE, których w świetle obowiązującego prawa i zawartych umów z odbiorcami odpadów nie mamy możliwości wytwarzać i przekazywać do utylizacji.

Należy też zlikwidować pojedyncze pojemniki na odpady komunalne (ZMIESZANE) w pomieszczeniach takich jak audytoria, sale seminaryjne, laboratoria.

W przypadku stwierdzenia przez odbiorców odpadów niewłaściwej ich segregacji, jak np.:

  • obecność papieru, szkła, tworzyw sztucznych, metali, odpadów niebezpiecznych, elektroodpadów czy materiałów budowlanych w pojemniku na odpady RESZTKOWE
  • szkło okienne lub laboratoryjne w pojemniku na SZKŁO
  • pełne słoiki w pojemniku na SZKŁO (zawartość należy usunąć, nie należy płukać żadnych opakowań)
  • styropian lub inne spienione tworzywa opakowaniowe w pojemniku na PLASTIK I METAL

Odbiorcy wstrzymują odbiór i naklejają na pojemnik informację nakazującą powtórną segregację, co wykonać muszą z reguły pracownicy Działu Gospodarczego lub pracownicy gospodarczy poszczególnych wydziałów. Wiąże się to z wywróceniem pojemnika o dużej pojemności i przesegregowaniem zawartości. Po przesortowaniu naklejka jest usuwana.

W przypadku ponownego stwierdzenia, że odpady w danym pojemniku są źle posortowane (lub że naklejka została usunięta bez segregacji!) Politechnika zostaje obciążona 200% opłatą miesięczną za odpady z wszystkich pojemników w danej lokalizacji. A odpady ZMIESZANE w pechowym pojemniku i tak trzeba posortować, bo nie zostaną one odebrane do czasu usunięcia odpadów niewłaściwie w nim umieszczonych. Sytuacje takie już na Politechnice się zdarzyły.